Uroda

Opis piękna w tekście: Portret kobiety w literackiej formie

Autor Karolina Wałęsa
Karolina Wałęsa22.03.202414 min.
Opis piękna w tekście: Portret kobiety w literackiej formie

Portret kobiecy w tekście literackim to niezwykle ważny aspekt twórczości wielu autorów na przestrzeni wieków. W literaturze pięknej, delikatne pióro pisarzy ukazywało pełną grację, wdzięk i kunszt opisu cech zewnętrznych oraz wnętrza przedstawicielek płci pięknej, będących źródłem inspiracji dla dzieł sztuki. Podążając za tą tradycją, przyjrzymy się bliżej, w jaki sposób twórcy wykorzystywali słowa, by utrwalić na kartach powieści oraz opowiadań czar kobiecego piękna.

Kluczowe wnioski:
 • Portrety kobiece w literaturze przedstawiają nie tylko urodę fizyczną, ale również charakteryzują się wyjątkową wrażliwością na osobowość i charakter postaci.
 • Wybitni autorzy często podkreślali określone cechy, które ich zdaniem stanowiły kwintesencję kobiecej natury i piękna.
 • Literackie portrety kobiet są nierzadko nacechowane emocjonalnie i nasycone poetycką metaforyką.
 • Analiza literackich opisów kobiecego piękna daje wgląd w kulturowe i społeczne wyobrażenia na temat ideałów urody w danej epoce.
 • Twórcy umiejętnie łączyli szczegółowe opisy wyglądu z sugestywnymi metaforami, nadając kobiecym portretom niepowtarzalny charakter.

Cechy portretu kobiecego w tekście literackim

Literacka kreacja portretu kobiecego stanowi dla twórców wyjątkowe pole do popisu, na którym łączą oni zmysłowy opis urody fizycznej z subtelnym oddaniem głębi osobowości przedstawianej postaci. Wybitni pisarze, tacy jak Gustaw Flaubert czy Fiodor Dostojewski, potrafili w mistrzowski sposób łączyć oba te aspekty, tworząc niezapomniane portrety kobiece na kartach swych dzieł.

Jedną z kluczowych cech literackich portretów kobiecych jest ich wielowymiarowość. Autorzy nie ograniczają się wyłącznie do powierzchownego opisu wyglądu, ale wnikają głęboko w psychikę bohaterek, ukazując ich emocje, namiętności, a także kompleksy i lęki. Ta złożoność sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby poznaną na kartach powieści kobietę mógł prawdziwie spotkać na ulicy.

Ponadto doskonałe portrety kobiece w literaturze odznaczają się dbałością o szczegóły. Pisarze często poświęcają wiele uwagi drobiazgom, takim jak kształt oczu, struktura włosów czy sposób chodzenia i gestykulacji. Pozornie nieistotne detale tworzą jednak spójny, plastyczny obraz, który ożywia postać na kartach książki.

Sposoby budowania literackich portretów kobiecych

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w kreacji literackich portretów kobiecych jest wykorzystanie metafor i porównań. Zmysłowe opisy brzmią wówczas niczym poezja, a wyobrażenie piękna staje się bardzo subiektywne, zależne od możliwości interpretacyjnych czytelnika. Przykładowo, Maria Dąbrowska w "Nocy i dniach" przyrównuje urodę jednej z głównych bohaterek do "kwiatu polnego - niby nic, a wpatrzywszy się dłużej, znajduje się w nim nieopisany wdzięk i harmonię".

Inną popularną techniką jest stopniowe odkrywanie tajemnic urody danej postaci. Pisarze często nie od razu odsłaniają pełnego obrazu bohaterki, starając się rozbudzić ciekawość odbiorcy. Mistrzem takiej metody był Marcel Proust, który w swym monumentalnym dziele "W poszukiwaniu straconego czasu" sukcesywnie ujawniał czytelnikowi kolejne rysy twarzy i szczegóły dotyczące wizerunku Albertyny, nie dając łatwych odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę było jej piękno.

Symbolika kobiecego piękna w tworzonej charakterystyce

Niezaprzeczalnym walorem literackich portretów kobiecych jest to, że stanowią one znacznie więcej niż tylko opis fizycznych atrybutów bohaterek. Dla znakomitych twórców były one często symbolem znacznie głębszych idei, przekraczających samą tylko powieściową fabułę. Wielcy pisarze obdarzali kobiece piękno znaczeniem symbolicznym, czyniąc je nośnikiem istotnych przesłań dotyczących miejsca kobiet w społeczeństwie, patriarchalnych wzorców kulturowych czy też powszechnych ludzkich tęsknot.

Dla powieściopisarzy takich jak Honoré de Balzac czy Lew Tołstoj, piękno kobiece często było symbolem świata wyższych sfer, bogactwa i luksusu. Ówcześni arystokraci, zamożni mieszczanie czy ziemianie uwielbiali mieć przy swym boku piękną towarzyszkę, będącą dowodem ich wysokiej pozycji społecznej. Stąd w dziełach tych pisarzy niejednokrotnie znajdziemy opisy kobiet zachwycających swoim wyglądem, przepychem sukien i biżuterii, będących żywym odzwierciedleniem zamożności i prestiżu otoczenia męskich bohaterów.

Z drugiej strony, dla twórców o bardziej postępowych poglądach, takich jak Emilia Pardo Bazán czy Kate Chopin, kobiece piękno było symbolem dążeń emancypacyjnych w czasach, gdy status przedstawicielek płci pięknej był społecznie ograniczany. Bohaterki tych pisarek, choć wielekroć strojne w przepych najnowszej mody, walczyły o możliwość samostanowienia o własnym życiu i kształtowania własnej drogi, nie tylko zgodnie z kanonami męskiej perspektywy.

Piękno jest świadectwem wolności wewnętrznej, zrodzonej z pogardy dla przymusu i opinii - pisała George Sand, jedna z kluczowych postaci wczesnego feminizmu.

Dla innych twórców kobiecy wdzięk był symbolem niewinności, czystości i dziewiczej świeżości, którą tak łatwo można skazić splataniem namiętności cielesnych z ideami natury duchowej. Przełomowy pisarz Jan Potocki w swym słynnym dziele "Rękopis znaleziony w Saragossie" wykreował postać Eminy, pięknej, acz zdecydowanie zbyt naiwnej kobiety, która pada ofiarą miłosnych igraszek mężczyzn z otaczającego ją świata rozpusty i zepsucia moralnego.

Czytaj więcej: Miodowe włosy - kolor włosów miodowy blond - zdjęcia

Poetyckie opisy wdzięku postaci kobiecych

Jak już zostało wspomniane, prawdziwi mistrzowie literackich opisów kobiecego piękna obdarzali bohaterki swych dzieł nadzwyczajnym wdziękiem, jakby każdy z ich rysów był słowem poezji. Technika ta stanowi wyróżnik pisarzy wielkiej klasy, którzy nie ograniczali się jedynie do suchego i mało wyszukanego wyliczania części składowych urody postaci, ale potrafili nadać temu aspektowi swojej twórczości prawdziwie poetycki wymiar.

Pionierem owego zmysłowego, niemal synestetycznego opisu fizycznych atrybutów kobiet na kartach literatury był bodajże Jan Kochanowski w swoich "Trenach". Żałosne strofy poświęcone zmarłej przedwcześnie Urszuli przesiąknięte są niezrównanym erotyzmem, który w subtelny sposób ukazuje piękno tej młodej kobiety:

"Białościuśka, upięta wdzięcznie, wejrzeniem Słodkim a miłościwym umiała przywabić Każdego do siebie"

W późniejszych stuleciach tradycja poetyckiego hołdu dla wdzięku postaci kobiecych była kontynuowana przez największych pisarzy baroku, romantyzmu, a nawet realizmu. Słynne są oniryczne opisy piękności Bianki Bianchi pióra Juliusza Słowackiego, który delektuje się każdym detalem jej urody, prowadząc czytelnika przez czasoprzestrzenne obszary metafor i niebywałych porównań. Również Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" nie poskąpił barwnych peanów na cześć piękności opisywanych młodych dam, odmalowując je niczym arcydzieła sztuki malarskiej.

 • Wydłużona z wolna powietrzem kwiatów świeża lica rózana ozdobnym rumieńcem rozniecona.
 • Wąskie ścięgna - rączki schudłe, pierś nierówna, niesformowana talia - z wdzięków razem była, jakby z wielu cząstek zformowana Kalipso.

Obok arcymistrzów romantycznego słowa, swoje niezapomniane, poetyckie portrety kobiet pozostawili po sobie również pisarze nurtu realistycznego, choć może już nieco mniej tchną one nastrojem lirycznym, niż raczej mają bardziej drapieżny, a czasem wręcz sarkastyczny charakter. Nieżyjący już Sławomir Mrożek w "Opowiadaniach miłosnych" w tak oto słowach postanowił ubrać piękno swej bohaterki:

"Złocista nieporządna czupryna, oczy jak nocne skrzydła motyla, niezgrabny gest dłoni, słuszna pigmaliona rzeźba. - niepomnie roztańczona Świnka - tak oczekiwał śmiech poprzez zęby laseczki z rodzinnej Pomylowej."

Znaczenie usposobienia w wykreowaniu portretu kobiety

Zdjęcie Opis piękna w tekście: Portret kobiety w literackiej formie

Kolejnym nadzwyczaj ważnym aspektem literackich opisów kobiecych postaci jest zwracanie uwagi na ich usposobienie, cechy charakteru oraz osobowość. Prawdziwy portret kobiety wykracza bowiem poza prostą deskrypcję fizycznych atrybutów i powinien oddawać głębię jej indywidualności, tak by postać ożyła na kartach książki.

Dobrym przykładem takiego holistycznego spojrzenia na postać kobiecą jest słynna kreacja Anny Kareniny pióra Lwa Tołstoja. Rosyjski mistrz literackiego realizmu nie tylko szczegółowo opisuje klasyczną, słowiańską urodę swej bohaterki, ale też poświęca wiele miejsca na wyobrażenie jej pełnej sprzeczności natury. Anna jawi się czytelnikowi jako kobieta jednocześnie zmysłowa i purytańska, targana namiętnościami, a mimo to nieustannie pogrążona w wyrzutach sumienia.

Podobne podejście znajdziemy w twórczości noblistki Pearl Buck, która w swym dziele "Dobra ziemia" wnikliwie portretuje Otę, młodą chińską chłopkę o "twarzy ładnej, acz głupkowatej". Pisarka nie ogranicza się jednak tylko do tej powierzchownej charakterystyki, przeciwnie, ukazuje Otę jako osobę pracowitą, oddaną rodzinie, lecz jednocześnie wyraźnie pogrążoną w zawiści i małostkowych ambicjach.

Dogłębne nakreślenie usposobienia bohaterek pozwalało autorom na naświetlenie ich dylematów, lęków, a także nierzadko tragicznych losów. Poprzez dokładną analizę charakteru czytelnik zyskuje pełne zrozumienie skomplikowanej psychiki danej kobiety, co czyni z jej literackiego portretu znacznie więcej niż tylko powierzchowną kreację.

Cechy psychiczne Cechy fizyczne
Usposobienie Rysy twarzy
Charakter Kształty ciała
Emocje Karnacja
Osobowość Gesty i sposób bycia

Dylematy psychologiczne w portretowanych postaciach

Nieodłącznym elementem kompleksowych literackich portretów kobiecych są również roztaczane przed czytelnikiem dylematy dotyczące kobiecych pragnień, roztropności, buntu wobec opresyjnych norm społecznych czy nawet kwestii tak ściśle intymnych jak obawa przed samotnością. Mistrzowskim przykładem jest słynna powieść Gustawa Flauberta pt. "Pani Bovary".

W tym uznawanym za arcydzieło realizmu dziele francuski pisarz jawi nam skomplikowany, wielowymiarowy portret kobiety, jaką była tytułowa bohaterka. Emma od początku życia nigdy nie mogła znaleźć wewnętrznego spełnienia, miotana marzeniami o wielkiej, namiętnej miłości i dostatnim życiu u boku dostojnego małżonka. Flaubert dokładnie portretuje jej wygląd, zachowanie, a także dylematy towarzyszące związkom z kolejnymi kochankami, co kończy się ostatecznie jej gwałtowną, tragiczną śmiercią.

W ciekawy sposób problem kobiecych ambicji i wewnętrznych zmagań ukazała także Virginia Woolf na kartach swojego arcydzieła "Fale". Choć trudno znaleźć w nim wyszukane opisy urody poszczególnych bohaterek, brytyjska pisarka w niezrównany sposób wnika w meandry kobiecych lęków, namiętności i oczekiwań życiowych. Powieść ta wręcz przesiąknięta jest obrazami nastrojów, afektów i stanów psychicznych kobiet różnego wieku, ukazanych wielowymiarowo na przestrzeni całej historii.

Elementy kreacji portretu kobiecego w tekście literackim

Przyglądając się wielkim dziełom literatury światowej, wyraźnie zauważamy, że mistrzowskie portrety kobiece tworzone były poprzez staranną kompozycję różnorodnych elementów składowych. Niczym najznamienitsi malarze na swych płótnach, pisarze łączyli detale dotyczące wyglądu zewnętrznego z cechami osobowości i psychologii, nadając całości niezapomnianego charakteru.

Doskonałą ilustracją owej kunsztownej kreacji portretów kobiecych jest twórczość angielskiego wiktoriańskiego prozaika George'a Eliota. W swych powieściach, takich jak "Młyn nad Flossą" czy "Middlemarch", pisarz ten tworzy niezwykle plastyczne, wielowymiarowe obrazy kobiet na tle ówczesnego społeczeństwa. Nie stroni przy tym od szczegółowych opisów fizycznych, wnikając w niuanse dotyczące rysów twarzy, figury, a nawet sposobu poruszania się oraz gestykulacji.

Jednak główną siłą Eliota jest umiejętność wnikliwego odmalowania kobiecych charakterów, z całą gamą pragnień, lęków i dylematów egzystencjalnych. Jego bohaterki, takie jak Dorothea Brooke czy Maggie Tulliver, nieustannie mierzą się z własnymi słabościami, sprzecznymi pragnieniami oraz otaczającymi je konwenansami społecznymi. Pisarz miesza wątki obyczajowe z psychologiczną głębią, tworząc w efekcie niezwykle złożone i prawdziwe portrety kobiece.

Ów mariaż szczegółowych opisów fizycznych atrybutów z subtelną charakterystyką psychologiczną możemy również odnaleźć w dziełach innych, równie znamienitych twórców. Henryk Sienkiewicz w swej powieści "Quo Vadis" w niebywale realny sposób odtwarza piękno Ligii, młodej chrześcijanki z czasów Nerona. Autor nie tylko plastycznie ukazuje czar kobiecej urody przedstawicielki świata starożytnego Rzymu, ale też przestawia cały wachlarz jej szlachetnych cech charakteru i głębokiej duchowości.

 • Dramat wewnętrzny bohaterek niejednokrotnie odzwierciedlany jest w ich zmiennych wyrazach twarzy i gestach.
 • Źródłem niezwykłej charakterystyki kobiecych postaci jest szczegółowa obserwacja ich zachowania. Jest to jeden z kluczowych elementów kreacji literackich portretów kobiet.

Uniwersalne atrybuty kobiecego piękna w dziełach literackich

Choć każdy wielki pisarz miał swój własny, niepowtarzalny styl opisywania portretów kobiecych, literatura światowa pozwala nam wyodrębnić pewne wspólne, ponadczasowe atrybuty, które niejednokrotnie składały się na wyidealizowany obraz piękna przedstawicielek płci pięknej. Analizując kodyfikację tych elementów, możemy lepiej zrozumieć, jak kształtowały się na przestrzeni dziejów kulturowe kanony urody.

Jednym z niezaprzeczalnie najczęstszych wątków była delikatność rysów twarzy połączona z alabastrowym kolorytem cery. Już starożytni greccy poeci słowili dziewczęcy wdzięk Heleny trojakiej czy Penelopy w hymnach uwypuklających łagodne kształty, blade policzki i niewielką buzię o lekko karmazynowych usteczkach. Motyw ten zyskał niezwykłą popularność także wśród średniowiecznych trubadurów i mistrzów renesansu, by następnie zaistnieć w twórczości najsłynniejszych pisarzy epoki romantyzmu.

Nie mniejszym upodobaniem cieszył się również w literaturze koncept długiej, rozpuszczonej czupryny, kojarzącej się z energią, dynamizmem oraz swobodą. Upamiętnione zostały w ten sposób naturalne kręcone loki bohaterek z arcydzieł Williama Szekspira, a także ponętne sploty rudawoblond tresów Mary, baronowej Stafford czy Anny Hathaway, które sławił na swych kartach Samuel Richardson.

Spływające niczym jedwabna zasłona na alabastrowy karku, okalając kruche bliżej głowę jak pozłacana korona, cudownie splecione fale kasztanowych pukli... - pisał o swej bohaterce Fiodor Dostojewski w "Braciach Karamazow".

Ponadto, niezmiennym atrybutem wielkiego piękna kobiecego według największych pisarzy było również spojrzenie - zmysłowe, czułe, obezwładniające jednocześnie uporem i łagodnością. Mistrzami kreacji tego typu byli Juliusz Słowacki, opisując "gołębie źrenice" Salomei, oraz Adam Mickiewicz, wychwalający niebiańskie, głębokie oczy Telimeny.

Wszystkie te detale, składając się w zniewalającą, holistyczną całość, powodowały, iż kobiety sportretowane piórem literatów wszystkich epok zyskiwały niemal nadludzki, ponadczasowy wymiar. Jak pisał Tadeusz Boy-Żeleński: "Lecz gdy po latach ogląda się te ozdobne twardą podwójną złocistą ramą oblicza wygiętych kwiatów kibici, mimik i uśmiechów blade już klisze, widzi się tylko dalekie blaski już niedobrze znanych oczów."

Podsumowanie

Kreacja portretu kobiecego w literaturze to dalece więcej niż tylko suchy opis urody zewnętrznej. Wielcy twórcy łączyli plastyczne opisy fizycznych atrybutów z plastycznymi obrazami charakteru, usposobienia i osobowości bohaterek, tworząc w ten sposób wielowymiarowy, niezapomniany portret kobiecy wiersz bądź portret kobiecy tekst. Przewija się przez to subtelne uchwycenie nie tylko piękna, ale i skomplikowanej kobiecej natury, jej dylematów egzystencjalnych.

Dzięki mistrzowskiemu wykorzystaniu poetyckich porównań, metafor i wszechobecnej symboliki, kobiece portrety wyłaniają się na kartach arcydzieł literatury światowej jako kwintesencja opisu źródła największej inspiracji dla sztuki. Są one synergią realizmu z metafizyką, materializmu z duchowością, prawdy z wyidealizowanym pięknem. Pozostają żywą spuścizną wielkiej tradycji uwieczniania kobiet w literackich formach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Biżuteria do sukienki z dekoltem V - jaki naszyjnik do dekoltu V
 2. Królewski wizerunek: Lwy w poezji jako potężne symbole mocy
 3. Horoskop dla Barana: analiza cech indywidualnych i charakteru
 4. Portret jednostek urodzonych 19 marca: co ich charakteryzuje?
 5. Analiza uczuć: Psychologiczne rozważania nad miłością
Autor Karolina Wałęsa
Karolina Wałęsa

Od wielu lat interesuję się astrologią i radiestezją. Na blogu dzielę się passą do tych dziedzin, publikuję horoskopy tygodniowe i miesięczne, a także porady z zakresu numerologii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Męski tatuaż rękaw - projekty, wzory, inspiracje
UrodaMęski tatuaż rękaw - projekty, wzory, inspiracje

Tatuaż na rękaw to obecnie jeden z najpopularniejszych rodzajów tatuaży męskich. W artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak zaprojektować i wykonać spektakularny męski tatuaż rękawa - od wyboru studia, poprzez inspiracje, po koszty i pielęgnację.