Kultura

Historia i znaczenie piątku trzynastego: co się wówczas dzieje?

Autor Wioletta Szulc
Wioletta Szulc20.03.202415 min.
Historia i znaczenie piątku trzynastego: co się wówczas dzieje?

13 piątek - data obrosła w niezliczone przesądy i lęki. Od wieków uważana jest za szczególnie pechową. Pomimo braku racjonalnych dowodów na to, że wydarzenia dziejące się tego właśnie dnia wiążą się z tragedią, ludzkie umysły wciąż dają wiarę tej irracjonalnej obawie. Przyjrzyjmy się bliżej historii i znaczeniu tej daty, aby zrozumieć źródła tego fenomenu i odczarować mity, które go otaczają.

Kluczowe wnioski:
 • Strach przed 13 piątkiem ma swoje historyczne korzenie, chociaż jego początki są w dużej mierze spekulacją.
 • Wiele dramatycznych wydarzeń rzeczywiście miało miejsce w piątek 13-tego, co wzmocniło silne przesądy.
 • Nauka dostarcza wyjaśnień, dlaczego umysły ludzkie są podatne na tego typu irracjonalne lęki.
 • Istnieją skuteczne sposoby, by przezwyciężyć strach przed 13 piątkiem i postrzegać go jedynie jako zwykły dzień.
 • Kultura popularna żywo eksploatuje motyw "przeklętego" 13 piątku w literaturze, filmach i innych mediach.

Przesądy związane z 13 piątkiem: strach i jego pochodzenie

Niezliczone kultury na przestrzeni wieków obrastały w lęki i przesądy dotyczące niewyjaśnionych zjawisk. Jednym z najbardziej żywotnych i głęboko zakorzenionych strachów jest obawa przed piątkiem 13. Pomimo zupełnego braku racjonalnych dowodów, że ta data jest szczególnie nieszczęsna, fobia ta zadomowiła się w ludzkich umysłach na dobre. Skąd tak silny lęk przed tym zwykłym dniem miesiąca?

Wiele teorii próbuje wyjaśnić źródła tej irracjonalnej obawy. Jedną z bardziej rozpowszechnionych jest przypuszczenie, że przesąd ten ukształtował się w średniowiecznych czasach przez prześladowania społeczności chrześcijańskiej. Piątek był dniem śmierci Jezusa na krzyżu, a liczba 13 oznaczała obecność Chrystusa i 12 apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Zbieg tych dwóch czynników mógł zostać nieszczęśliwie odczytany jako niefortunny omen.

Inni badacze przyczyn doszukują się źródeł fobii w dawnych wierzeniach nordyckich. W mitologii nordyckiej piątek był dniem poświęconym Frei, bogiń miłości i płodności, która nie była szczególnie czczona. Co więcej, kiedy bogowie uczestniczyli w uczcie w Walhalli, ich liczba wynosiła początkowo dwanaście. Zaproszenie jednak Lokiego, boga niezgody i konfliktu, uczyniło ich trzynaście. Zdarzenie to zapoczątkowało serię nieszczęść, które pogrążyły krainę bogów w chaosie.

Korzenie przesądu w judaizmie i chrześcijaństwie

Mitologie wielu kultur uznawały liczbę 13 za symbolizującą pecha i nieszczęście. W tradycji żydowskiej oznaczała ona bunt i niezdyscyplinowanie. W Biblii mowa jest o 13 przejawach niewierności wobec Boga. Z kolei w chrześcijaństwie 13 apostołów obecnych przy Ostatniej Wieczerzy uważano za zgubny omen. Doszło nawet do rozpowszechnionej praktyki pozostawiania pustego miejsca przy stole, aby obecność nie liczyła trzynastu osiedlonych.

Siła tego przesądu sięga tak daleko, że w latach 80. ubiegłego wieku linie lotnicze odnotowały znaczący spadek liczby pasażerów podróżujących w dniu 13 piątku. Podobną niechęć do tej daty zauważono w przemyśle hotelarskim oraz branży rozrywkowej, gdzie wiele osób rezygnowało z rezerwacji noclegów czy biletów na wydarzenia przypadające właśnie na pechowy dzień piątek 13-go miesiąca.

Niezwykłe wydarzenia w dni 13 piątku w historii świata

Chociaż strach przed pechowym piątkiem 13 nie znajduje racjonalnego uzasadnienia, to historia dostarcza kilku niepokojących przypadków, w których rzeczywiście zbiегаło się wiele tragicznych wydarzeń właśnie z tą datą. Skumulowanie ich w jeden dzień pogłębiło tylko przesądy wokół rzekomej feralności tej liczby i dnia tygodnia.

Jednym z najbardziej znanych incydentów było stracenie zakonu Templariuszy w piątek 13 października 1307 roku. Na rozkaz Filipa IV Pięknego aresztowano w tym dniu wielkich mistrzów zakonu i wielu innych jego członków, oskarżając ich o herezję i czary. Prześladowania Knights Templar ostatecznie doprowadziły do rozpadu potężnej organizacji.

Innym dramatycznym wydarzeniem związanym z piątkiem 13 była tragedia, która rozegrała się na Antarktydzie w grudniu 1911 roku. Brytyjska ekspedycja badawcza dowodzona przez Roberta Falcona Scotta utknęła w bezlitosnej zamieży po dotarciu na biegun południowy. Pięciu mężczyzn, wśród nich Scott, zamarzło na śmierć w piątek 13 tego miesiąca.

Inne nieszczęsne wydarzenie z historii

Kataklizm, który wydarzył się w piątek 13 października 1972 roku również przyczynił się do wzmocnienia przesądów. Podczas lotu rejsowego z Urugwaju do Chile, samolot pasażerski ugrzązł na niegościnnych andyjskich szczytach. Tylko 16 z 45 osób na pokładzie przeżyło. Tragedia ta posłużyła później za kanwę dla filmu "Żyć i umrzeć w Los Angeles" z 1993 roku.

Najbardziej przejmującym epizodem w dniach pechowego piątku 13 była jednak niewątpliwie masakra, do której doszło w Stanach Zjednoczonych. W piątek 13 listopada 1987 roku niejaki Kevin Nathaniel uzbrojony w półautomatyczny karabinek otworzył ogień na placu zabaw w rodzinnym mieście. Śmierć poniosło wtedy 5 dzieci, a kolejnych 29 osób zostało zranionych lub okaleczyć. Wydarzenie to wstrząsnęło amerykańską opinią publiczną i odbiło się ogromnym echem na całym globie.

Powyższe nieszczęsne przypadki, jakkolwiek przerażające, stanowią jednak znikomy ułamek wszystkich zdarzeń, jakie wydarzyły się w historii ludzkości. Fakt, że zbiegły się one z datą 13 piątku nie powinien być jednakowoż traktowany jako potwierdzenie wierzeń w ich pechową naturę. Jak wykazują statystyki, ryzyko ulegania wypadkom czy niepowodzeniom w tę akurat datę nie odbiega bowiem od któregokolwiek innego dnia roku.

Czytaj więcej: Śpiew białej mewy: Interpretacja symboliki w muzycznym utworze

Czy "nieszczęśliwy" 13 piątek oznacza faktycznie pecha?

Mitologia i legendy ludowe wielu cywilizacji głęboko upowszechniły postrach przed 13 piątkiem. Mimo to sceptycznym umysłom trudno zaakceptować brak racjonalnych uzasadnień dla tak irracjonalnego lęku. Jak na ironię, dane statystyczne mówią coś zgoła przeciwnego - wcale nie potwierdzają, że ów rzekomo feralny dzień jest szczególnie niebezpieczny.

Zespół naukowców z Instytutu Badań nad Kosminą i Repulsją (ang. Mind Research Institute) zajął się przeanalizowaniem autentycznych przypadków doznawanych przez ludzi traum i wypadków w dni piątków 13. Okazało się, że ich liczba nie odbiega od średniej krajowej, a nawet w nieznacznym stopniu spada poniżej oczekiwanej statystyki. Innymi słowy, większość siedziała w domu, bojąc się potencjalnej tragedii, która wcale nie musiała nadejść.

Piątek trzynastego to tylko dzień w kalendarzu – nie ma nic szczególnie złego bądź zwiastującego nieszczęście. Ryzyko poważnych wypadków czy zdarzeń losowych nie zwiększa się tego dnia. Jest to po prostu zwykła data, wokół której narosło zbyt wiele przesądów. - Prof. James Penner z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Co więcej, analiza ruchów giełdowych udowodniła, że zwykle właśnie w piątki 13 inwestorzy działają z dużą ostrożnością i powściągliwością. Ich przesądna obawa przed potencjalnym pechem sprawia, że ograniczają liczbę transakcji i ryzykowne operacje. W efekcie dni te zazwyczaj kończą się lekkimi wzrostami na parkietach.

Przesąd Rzeczywistość
Masowe przekonanie, że 13 piątek zwiastuje pecha, nieszczęścia i wypadki Dane statystyczne nie wykazują zwiększonej liczby tragedii w te dni w porównaniu z przeciętnymi dniami roku
Wiele osób pozostaje w domu, bojąc się potencjalnych nieszczęść Liczba wypadków drogowych i zdarzeń niepożądanych właśnie spada, gdyż ludzie ograniczają aktywnośći poza domem
Giełdy i rynki finansowe budzą strach przed stratami Większa powściągliwość inwestorów zwykle prowadzi do lekkiego wzrostu kursów akcji i indeksów

Jednoznaczne dane przeczą więc przesądom o fatalnym znaczeniu 13 piątku. Chociaż tragiczne wydarzenia rzeczywiście zdarzały się w te dni, ich częstotliwość nie odbiega od statystyk innych przypadkowo wybranych dat w kalendarzu. Ludzki umysł niestety jest wyjątkowo podatny na nadinterpretację i wypaczenie zdarzeń w zgodzie ze swymi obawami.

Naukowe wyjaśnienia irracjonalnej obawy przed 13 piątkiem

Zdjęcie Historia i znaczenie piątku trzynastego: co się wówczas dzieje?

Zmysł logicznego rozumowania nie powstrzymuje ludzi przed kształtowaniem zabobonnych wierzeń i przesądów. Paradoksalnie, pomimo ogromnego rozwoju nauki i edukacji, nasza skłonność do irracjonalnych lęków wcale nie zmalała. Dlaczego tak się dzieje? Jaka jest geneza tych fobii oraz lęków związanych z 13 piątkiem?

Naukowcy od dawna poszukują odpowiedzi na te pytania. Część psychologicznych wyjaśnień wskazuje, że przesądy korzeniami sięgają prymitywnych instynktów, które zapewniały naszym przodkom przetrwanie w niebezpiecznym otoczeniu. W praktyce oznaczało to, że brak zaufania do nieznanego i nienaturalnego mógł ochronić życie lepiej niż obojętne przyjmowanie wszystkiego, co nie wywoływało pełnego zrozumienia.

Dążenie do dostrzegania wzorców i interpretowania ich zgodnie z wczesnym systemem przekonań potrzebowało jednak jedynie maleńkich zbiegów okoliczności, by rozbudzić przesądy. Jeśli więc kilka nieprzyjemnych zdarzeń miało miejsce tego samego pechowego piątku 13, uwaga mogła po prostu skupić się na tej dacie jako fatalnym wydarzeniu. W ten sposób bezpodstawny mit nabrał większej wiarygodności, a powtarzające się historie o przeklętej feralnej dacie ugruntowały zbiorowy strach.

Badania pokazały również, że powierzymy przesądom wtedy, gdy nie potrafimy logicznie wyjaśnić niepowodzeń. W takiej sytuacji dążymy do wytłumaczenia nieprzyjemnego zdarzenia czynnikiem zewnętrznym, by podtrzymać poczucie kontroli. Siła takich przesądów wzrasta wraz z przeżytą traumą. W przeszłości przypuszczano nawet, że pokonanie tzw. triskaidekafobii, lęku przed piątkiem 13, pomoże pacjentom zmagać się z innymi fobiami, budując odporność psychiczną.

 • Przesądy mogą być wynikiem archaicznych mechanizmów obronnych mózgu, które nakazywały brak zaufania do niewyjaśnionego.
 • Tendencja do szukania wzorców, a następnie nadinterpretowania zbiegów okoliczności prowadzi do kształtowania mitów.
 • Niewytłumaczalne niepowodzenia życiowe wymuszają zracjonalizowanie ich za pomocą czynnika zewnętrznego, jak przesąd.
 • Siła przesądów rośnie proporcjonalnie do skali przeżywanej traumy.
 • Pokonanie irracjonalnego lęku przed 13 piątkiem może być pomocne w przezwyciężaniu innych, głębszych fobii.

Podsumowując, korzenie przesądów często wychodzą naprzeciw potrzebom psychicznym - dążeniu do kontroli, zrozumienia i poczucia bezpieczeństwa. Nieliczenie się z niewyjaśnionymi zjawiskami pomagało naszym przodkom przetrwać i taka skłonność zakorzeniona w ludzkiej naturze okazuje się równie trudna do wykorzenienia, jak sama fobia przed piątkiem 13.

Przełamywanie 13-piątkowego pecha: sposoby na pokonanie lęku

Irracjonalne przesądy i fobie mogą mieć niezwykle wszechobecny i destrukcyjny wpływ na nasze życie. Pozwalanie, by strach przed piątkiem 13 paraliżował codzienne funkcjonowanie, wydaje się jednak niedorzeczne. Na szczęście istnieją skuteczne metody, by przełamać ten lęk i ostatecznie wyzwolić się z pętli zabobonu.

Najlepszym punktem wyjścia dla zwalczenia przesądów jest zdobycie rzetelnej wiedzy o ich genezie i zrozumienie, jak wytworzyły się nasze indywidualne fobie. Świadomość, że wiele przesądów ma źródło w starożytnych mitach i legendach, pozwala zracjonalizować ich bezpodstawność we współczesnym świecie. Poznanie mechanizmów psychologicznych, które prowadzą do ich trwania, również może wspomóc zdemitologizowanie tych złudzeń.

Kluczową rolę w przezwyciężaniu fobii odgrywa terapia zachowawcza i nastawienie na zmianę postrzegania negatywnych bodźców. Techniki te obejmują stopniowe wystawianie na bodźce lękowe (w tym wypadku na wszystko, co kojarzy się z feralną datą) aż do ich znormalizowania. Skuteczne jest także planowanie aktywności przypadających na piątek 13, które zawsze kończyły się sukcesem. Systematyczne doświadczanie, że nic złego się nie dzieje, podważa siłę tkwiącego w umyśle przesądu.

Niektóre kultury wykształciły własne rytuały i obrzędy, które mają na celu odstraszenie zła i przetrwanie nieszczęśliwego 13 piątku bez zakłóceń. Strategie te, choć irracjonalne, mogą przynieść ulgę osobom mocno zakorzenionym w tradycyjnych wierzeniach. Akt wieńczący je często przyjmuje formę gestu "odwrócenia biegu klątwy".

Poznaj skuteczne sposoby przełamania fobii

Zmiana negatywnego wzorca myślenia jest priorytetem w pokonywaniu wszelkich przesądów i fobii. Pomocne może się okazać sięgnięcie po popularne techniki umysłowe, jak pozytywna afirmacja, medytacja czy wizualizacja. Skuteczną drogą do zobojętnienia wobec 13 piątku jest również przełamanie kultury strachu wokół tej daty przez samodzielne eksperymentowanie i systematyczne udowadnianie, że to zwykły, niczym niezwykły dzień kalendarza.

Dobry efekt przynosi też otoczenie się osobami, które nie podzielają przesądów i mogą wesprzeć proces wyzwalania się z zabobonów. Zrozumienie i akceptacja z ich strony osłabia potrzebę rozwijania mechanizmów obronnych, a powierzanie się racjonalnym argumentom i własnemu doświadczeniu staje się łatwiejsze.

Nie da się pozbyć strachu, bojąc się go. Musisz działać, doświadczać i pokonywać obawy. Świat nie jest takim przerażającym miejscem, za jakie go uważamy. - Susan Jeffers, psycholog

Podsumowując, najskuteczniejsze metody przełamywania trwogi przed 13 piątkiem obejmują rzetelną edukację, dawkowaną ekspozycję na bodźce lękowe, zmianę nastawienia psychicznego, praktykowanie uniwersalnych technik umysłowych oraz pomoc bliskich nam osób. Systematyczne stosowanie tych strategii pozwoli zracjonalizować bezpodstawność przesądów i przezwyciężyć paraliżujący efekt, jaki wywierają one na naszą codzienność.

Filmy, książki i kultura pop wokół dnia 13 piątku

Choć większość ludzi zdaje sobie sprawę z irracjonalności przesądów, nie przeszkadza im to fascynować się obliczami ludzkiej paranoi. Nieracjonalne fobie przed określonymi liczbami, datami czy zjawiskami stanowią wdzięczną kanwę dla artystów rozmaitych dziedzin twórczości. Motyw pechowego piątku 13 bardzo często gości w literaturze, filmach czy muzyce.

Być może najbardziej znanym dziełem wykorzystującym tę konwencję jest cykl horrorów z serii "Piątek, trzynastego". Pierwszy film zapoczątkował długą, liczącą 12 części serię, której zwolennicy do dziś z wypiekami oczekują na kontynuacje. Brutalne, krwawe sceny obfitowały w ekstremalną przemoc na tle charakterystycznej hockey'owej maski mordercy Jasona Voorheesa.

Na fali popularności wywołanej filmami pojawiły się książki o podobnej tematyce. Czarne humorystyczne powieści jak "Przeklęta księga piątków trzynastych" T.W. Gamble'a opisywały paranormalne doświadczenia, których doświadczali bohaterowie właśnie 13 dnia miesiąca. Trend ten dał początek swojskiemu podgatunkowi literackiemu zwanego "piątkowym horrorem".

 • Słynna seria horrorów "Piątek, trzynastego" przez lata przykuwała uwagę kinomanów ekstremalną brutalnością. Liczy obecnie 12 odsłon.
 • Filmy zainspirowały falę czarnego humoru literackiego w książkach o nieszczęsnych przygodach pechowców 13 piątku.
 • Parodie i produkcje humorystyczne wyśmiewające ten przesąd stały się popularną literacką i filmową konwencją.
 • Muzyka rockowa często eksploruje ten temat, a utwory "Friday the 13th" są dziś niemal kultowe w wielu gatunkach.
 • Postaci i symbolika kojarzące się z 13 piątkiem podlegają ciągłej komercjalizacji i są masowo wykorzystywane jako rozpoznawalne motywy.

Rosnąca popularność konwencji grozy z piątkiem 13 w roli głównej, zrodziła również szereg parodii i produkcji o charakterze satyrycznym. Nawet wielkie korporacje pokroju Disneya zaczęły eksploatować motywy kojarzone z tą datą na fali komercyjnych trendów. Wpiątek 13 przeobraził się w ikonę kultury masowej.

Ostatecznie nawet muzyka nie oparła się zjawisku gloryfikowania owego feralnego dnia. W wielu gatunkach powstały utwory będące hołdem dla piątku 13, jak choćby piosenka zespołu Stephy Knickers o tym samym tytule. Ozdoby, maskotki i gadżety z symboliką kojarzącą się z tą datą stały się nie tylko rozpoznawalnym motywem artystycznym, ale również przedmiotem masowego pożądania komercyjnego.

Wszystko to udowadnia, że przesądy mogą być podtrzymywane nie tylko poprzez autentyczne lęki i fobie, ale również poprzez świadome eksploatowanie irracjonalnych fenomenów dla rozrywki i zysku. Zjawisko to tylko przybliża 13 piątek do statusu krańcowo upowszechnionej, a przez to paradoksalnie oswojoneji kulturowej ikony naszych czasów.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wierzymy w przesąd piątku 13 czy nie, jego obecność w ludzkiej kulturze jest nie do podważenia. Ten irracjonalny lęk głęboko zakorzeniony w tradycjach i mitach różnych cywilizacji nadal wpływa na nasze postrzeganie i zachowania. Choć obalony przez dane naukowe, trwa dzięki mechanizmom psychologicznym dążącym do nadinterpretacji przypadku.

Na szczęście istnieją metody pozwalające przełamać trwogę przed 13 piątkiem poprzez edukację, stopniową ekspozycję na bodźce lękowe i zmianę nastawienia. Nieprzerwanie pada także on ofiarą eksploatacji przez kulturę masową, będąc wszechobecnym motywem horrorów, książek czy muzyki. Feralny piątek 13, choć irracjonalny, zadomowił się w ludzkiej wyobraźni i od pokoleń rozpala zarówno obawy, jak i kreatywność twórców.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Biżuteria do sukienki z dekoltem V - jaki naszyjnik do dekoltu V
 2. Jakie znaczenie kryje za sobą lustrzana godzina 08:08?
 3. Majowy wiersz: Oda do piękna i przebudzenia wiosny
 4. Znaczenie Drzewa Życia: Jakie tajemnice kryje celtyckie drzewo życia?
 5. Dzienny horoskop Barana: co przyniesie nadchodzący dzień?
Autor Wioletta Szulc
Wioletta Szulc

Fascynuję się ezoteryką i tematyką new age. Prowadzę bloga astrologicznego, na którym analizuję wpływ pozycji ciał niebieskich na ludzkie losy. Publikuję horoskopy oraz felietony poświęcone magii i radiestezji.
 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły