Kultura

Cytaty z "Seksmisji": Kultowe wypowiedzi z polskiego filmu

Autor Karolina Wałęsa
Karolina Wałęsa19.03.20246 min.
Cytaty z "Seksmisji": Kultowe wypowiedzi z polskiego filmu

Cytaty seksmisja to prawdziwe perełki polskiej komedii. Ta kultowa komedia z 1984 roku pod reżyserią Juliusza Machulskiego do dziś bawi widzów zabawnymi dialogami i niebanalnymi powiedzeniami. Oto najlepsze cytaty z "Seksmisji", które na stałe wpisały się w język potoczny i sprawiły, że film stał się jedną z największych ikon polskiego kina.

Kluczowe wnioski:

 • Seksmisja to źródło genialnych, dowcipnych cytatów, które pokochały miliony widzów.
 • Kultowe dialogi pomiędzy bohaterami dodają komedii wyjątkowego charakteru i humoru.
 • Pełne autoironii i błyskotliwości teksty stały się rozpoznawalnymi powiedzeniami.
 • Wiele cytatów z Seksmisji na stałe zakorzeniło się w języku potocznym Polaków.
 • Głębokie i niebanalne myśli przeplatają się z absurdalnymi i kontrowersyjnymi wypowiedziami.

Najśmieszniejsze cytaty seksmisja - największe hity

Seksmisja to prawdziwa skarbnica kultowych powiedzonek i zabawnych cytatów. Film obfituje w dialogi, które na stałe zapisały się w historii polskiego kina. Oto najzabawniejsze i najbardziej znane cytaty z tej niezapomnianej komedii.

Jednym z najsłynniejszych i najczęściej cytowanych fragmentów jest oczywiście "Jestem sobie tą nawigacją!". Ta błyskotliwa kpina z technologii i żargonu komputerowego stała się już niemal przysłowiowa. Dodajmy do tego nieśmiertelne "Nostradamus z rana, a sukinsyn z wieczora", które doskonale oddaje gorzką ironię i humor tej produkcji.

Nie można też zapomnieć o "Jestem nuworyszem z Ursynowa". Cytaty seksmisja pełne są autoironii i zawadiackich komentarzy na temat polskich realiów końca XX wieku. A przecież jest jeszcze "A zielone mu było?", którego użycie w kontekście dekoracją sceny po prostu rozbraja widza.

Kultowe sceny i dialogi

Jedną z najzabawniejszych scen, która zrodziła kilka znamienitych cytatów jest końcowe starcie z Siedzącym Bykiem. Kto nie pamięta "Siądź Dziadku, siądź i Ty" albo gorączkowej wymiany zdań "Mokry jesteś? - Nie, skąd!". To prawdziwe perełki, które uświetniły zwariowaną akcję i napięcie tego wyjątkowego filmu.

Nie można również pominąć słynnej sceny w kawiarni, gdzie Max oblężony jest przez grupę szurmęsów. "Co to za bełkot?" - ta ripostowana z obrażaniem i niezrozumieniem przez głównego bohatera dała początek jednemu z najpopularniejszych cytatów seksmisja.

Seksmisja to nie tylko parodia science-fiction i przyszłości. To przede wszystkim bezcenny komentarz na temat polskich odwiecznych obaw, kompleksów i przyzwyczajeń.

Cytaty seksmisja o miłości - zabawne wyznania

W tej komedii oczywiście nie mogło zabraknąć zabawnych nawiązań i cytatów o miłości. Seks i relacje damsko-męskie są tu pokazywane w mocno przejaskrawiony, satyryczny sposób. I właśnie ten dystans do tematyki miłosnej jest źródłem wielu kultowych powiedzonek.

Pamiętny jest na pewno cytat Maksymiliana "Nie zmuszaj mnie do aktów miłosnych", rzucony gdy obiekt jego westchnień przyjmuje zbyt bezpośrednie zaproszenie. Podobnie drwiący i jednocześnie czuły jest słynny cytat "Jak baba płacze to ją przytulić, a nie zabijać".

 • Maksymilian z miłości do Ewy wygłasza również kultowe zdanie: "Odpłynąłem razem z nią w krainę snu".
 • Nie można zapomnieć o ponadczasowej deklaracji miłosnej "Chcesz zostać moją nawigacją?".

Wszystkie te cytaty seksmisja o miłości obnażają męskie lęki, nieśmiałość i kompleksy w relacjach damsko-męskich. Ale czynią to z tak doskonałym wyczuciem humoru i dystansu, że te sceny dosłownie wpisują się złotymi zgłoskami w historię polskiej komedii.

Czytaj więcej: Poetyckie opowieści: O zimowym krajobrazie i jego uroku w poezji

Cytaty seksmisja o pracy - kultowe scenki biurowe

Świat korporacji także się obrywał w tej bezkompromisowej i zjadliwej satyrze. Cytaty seksmisja o pracy i relacjach służbowych chyba najlepiej oddają ducha tej przekornej komedii oraz jej społeczny komentarz na temat polskiej rzeczywistości.

Jedna z najdoskonalszych scen to ta, w której kadrę pracowników zanusza Jerzy Maksymilian Siła. Jej punktem kulminacyjnym jest słynne "Pały wąchać?!" w odpowiedzi na służbistą wypowiedź podwładnego.

Nie można zapomnieć także o scence, kiedy to Maksymilian konstatuje filozoficznie: "Pracować to ja nie będę nigdy, niech inni pracują". Zapowiada tym samym swój bunt przeciwko wszechobecnemu drycipolstwu i zakłamaniu.

Inne słynne cytaty seksmisja o pracy:
"Może cały ten wysiłek, cała ta budowa jest każdym głupstwem?"
"Ja jestem z lasu, co mnie ta praca obchodzi?"

Miejscami trochę gorzkie, czasem wręcz kpiarskie, takie cytaty z Seksmisji o życiu korporacyjnym niewątpliwie ukazują kondycję człowieka w systemie i namawiają do refleksji nad własną drogą życiową.

Cytaty seksmisja o życiu - mądre i nietypowe myśli

Choć Seksmisja to wybitna komedia, nie można odmówić jej głębszej warstwy filozoficznej. Widać to wyraźnie w niektórych cytatach na temat życia, które mimochodem wpadają w kpiarskim tonie, ale pozostawiają sporo do myślenia i pewną dawkę mądrości życiowej.

Doskonałym przykładem jest słynny cytat: "Gdybyśmy z braku czasu nie zakładali istnienia, to może byśmy się nie godzili na nieistnienie". Ta pozorna bzdura, wypowiedziana dyskretnym półgębkiem, to przebłysk autorefleksji i fundamentalnych pytań o naturę egzystencji.

Z kolei zdanie "Nie ma rzeczy wiecznie istniejących, tylko zawsze powtarzający się i nikt nie zna początku ni końca tego cyklu" uderza swą nieoczywistą mądrością i iluzją powagi. Dorzucone mimochodem, tworzy całkiem niezły materiał do refleksji nad życiem.

Seksmisja to przede wszystkim przewrotna, ale i bardzo współczesna opowieść o poszukiwaniu sensu i odpowiedzi na pytanie: jaki jest sens życia?

Kontrowersyjne cytaty seksmisja - odważne wypowiedzi

Nie można mówić o cytatach z Seksmisji bez wspomnienia o jej dość kontrowersyjnych i dwuznacznych wypowiedziach. Ta komedia utrzymana jest w dość frywolnym, rubasznym tonie. Niektóre z bohaterskich powiedzonek aż biją na odwagę i dosadność.

Jedną z najsłynniejszych jest oczywiście "Pewnie jesteś taka zwyczajna baba, chodzi, robi palcówki..". Aluzje seksualne są tu jak najbardziej zamierzone i właśnie w takiej nieskrępowanej śmiałości leży humor tej sceny.

 • Równie dwuznaczne jest popularne: "Zrób mi z tym, co chcesz!".
 • Nie można również zapomnieć o kpiącym określeniu "Przyszłość jest pękata".

Dzisiaj pewnie wymienione cytaty seksmisja mogłyby się wydawać zbyt obsceniczne i nachalne. Ale wtedy, w 1984 roku, ta skandalizująca śmiałość dodawała tej komedii tak bardzo pożądanej pikanterii i przewrotności. I chyba właśnie dlatego te frywolne cytaty tak dobrze się upamiętnią.

Najzabawniejsze dialogi z cytaty seksmisja

Na koniec warto przypomnieć sobie również kilka soczystych dialogów z Seksmisji, które w istocie mogłyby się składać na jeden wielki, zabawny cytat. Bo tylko w takich zwariowanych wymianach zdań cała komiczna esencja tego filmowego przeboju jest w pełni oddana.

Świetnym przykładem jest finałowa rozmowa Maksymiliana z Siedzącym Bykiem, podczas której pada słynne pytanie "Siedzący Byk! Jak będzie z Dmuchawcem?". Ten surrealistyczny dialog, pełen żartobliwych nieporozumień, to prawdziwa esencja tego cenionego filmu.

Nie mniej kultowa jest scena, gdy Max i Alfa spotykają się z profesorem, liderem ruchu oporu. Ich zabawna, niezwykle oszczędna w słowa konwersacja, pełna niedopowiedzeń i wzajemnego niezrozumienia jest genialna w swej zwięzłości.

Profesor: Znacie ten raj, łąkę?
Max: Tę łąkę, raj? Miła była.
Alfa: Nie pękali w miejscu.

To właśnie w takich krótkich, błyskotliwych wymianach zdań najlepiej ukazuje się nieposkromiony humor i nonszalancja Seksmisji. Są one żywą skarbnicą soczyście skondensowanych cytatów, które już na zawsze zapisały się w historii polskiej komedii.

Podsumowanie

Choć od premiery "Seksmisji" minęły już ponad trzy dekady, film ten nadal żyje dzięki swoim legendarnym cytatom. Wiele z tych zabawnych powiedzonek i zwrotów na stałe wtopiło się w polską kulturę, czasem stając się wręcz elementem języka potocznego. Dowodzi to niesamowitej siły oddziaływania tej niewiarygodnie śmiesznej seksmisji.

Poprzez utrwalone w cytatach Machulski ciągle po mistrzowsku kpi z różnych aspektów życia - od relacji damsko-męskich, przez pracę, aż po egzystencjalne pytania. Te błyskotliwe cytaty seksmisja przypominają nam, że humor pomaga niejednokrotnie stawić czoła nawet najbardziej przygnębiającej rzeczywistości. Nieśmiertelność tej produkcji to zatem niewątpliwa zasługa genialnego poczucia humoru.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Biżuteria do sukienki z dekoltem V - jaki naszyjnik do dekoltu V
 2. Królewski wizerunek: Lwy w poezji jako potężne symbole mocy
 3. Horoskop dla Barana: analiza cech indywidualnych i charakteru
 4. Portret jednostek urodzonych 19 marca: co ich charakteryzuje?
 5. Analiza uczuć: Psychologiczne rozważania nad miłością
Autor Karolina Wałęsa
Karolina Wałęsa

Od wielu lat interesuję się astrologią i radiestezją. Na blogu dzielę się passą do tych dziedzin, publikuję horoskopy tygodniowe i miesięczne, a także porady z zakresu numerologii.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły